‘’Çağdaş Kıbrıs Türk Fotoğrafı Söyleşiler: Teknikler, düşünceler ve çalışmalar’’ 2013

2013 Ceyhan Özyıldız’ın ‘’Çağdaş Kıbrıs Türk Fotoğrafı Söyleşiler: Teknikler, düşünceler ve çalışmalar’’ adlı kitabında yer aldı.

17 fotoğrafçı / sanatçı ile yapılmış olan söyleşilerden oluşan kitap 418 sayfa. Duvardibi Yayınevi’nden çıkan kitabın arka bölümünde bulunan 66 sayfada ise renkli fotoğraflar bulunuyor.

Öykü yazarı Ceyhan Özyıldız,Kıbrıs Türk fotoğrafçılığında iz bırakmış olmak, ona ivme ve renk kazandırmış olmak, dönüm noktalarında etkin olmak, gelişimine katkı koymak ve/veya etkinlikleri sürekli ve yükselen bir değer içermek; ilgi duyduğu alanda başarılı-kalıcı ürünler vermek, olarak kıstassal bir dizgeye konularak, kitaba alınmış fotoğrafçı/sanatçıları; Kadir Kaba, Hikmet Uluçam, M. Tevfik İleri, Lisani Otağ, Veli Kaymaklılı, Yıltan Taşçı, Ümit İnatçı, Hakan Kaşif, Gazi Yüksel, Giray Karahasan, Mehmet Gökyiğit, Hüseyin Sayıl, Buket Özatay, Tevfik Camgöz, Hasan Bağlar, Barış Saydam, Kerim Belet olarak açıkladı.

Özyıldız; “Tüm amacım, kaliteli sorular sorarak, kendi alanında iyi işler çıkaran fotoğrafçılar aracılığıyla, fotoğrafla ilgilenen arkadaşlara, vizyon artırıcı, öğretici bir kitap hazırlamaktı. Okuyanlar fotoğraf felsefesi, fotoğrafın yapısal ve biçimsel yönlerine bakış açıları, sanat ve fotoğraf ilişkisi, fotoğraf tekniklerinin uygulanış biçimi gibi birçok şey öğrenecek ve/veya bilgilerini tazeleyecekler… Bu köprünün kurulmasına aracı olmaktı düşüncem; umarım bu gerçekleşmiştir dedi.

IMG_2844.JPG