Doğu Akdeniz Üniversitesi FoneFilmFestival JÜRİ ÜYELİĞİ, 2014

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Radyo,Televizyon, Sinema ve Gazetecilik Bölümü tarafından 29 - 30 Mayıs tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Fone Film Festivali, kısa filmcilere üretken ve heyecan dolu iki gün yaşatacak.

Festivalin “Beden Politikaları” temalı uluslararası kategorisinde 36, “Kanka/Gomma” temalı lise öğrencilerine yönelik yarışma kategorisindeyse 14 kısa film yarışıyor. DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda 29 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşecek olan festivalin ilk gününde, geçen yılki festivalde ödül alan filmler gösterilecek. Saat 14.15’te Zeyno Pekünlü ile “Buluntu Materyal” temalı bir film gösterimi ve söyleşi gerçekleşecek. Saat 15.30’daysa Nurşen Bakır tarafından düzenlenen Deneysel Sinema Atölyesi’nde çekilen kısa deneysel filmler gösterilecek.

Festivalin ikinci günündeyse her iki kategoride yarışan filmlerin gösterimi ve değerlendirmesi yapılacak. Festivalde dereceye giren filmler, Cuma günü saat 18.00’de İletişim Fakültesi’nin bahçesinde yapılacak olan ödül töreninde açıklanacak ve ödüller verilecek.

Katılımcıları, iktidarın bedenin anlamını nasıl tanımladığı konusunda düşünmeye ve sorgulamaya davet eden “Beden Politikaları” kategorisinin jürisinde DAÜ İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü öğretim kadrosunda bulunan Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim, Kıbrıslı Rum film yönetmeni Panicos Chrysanthou, akademisyenler İzlem Kanlı ve Jonathan Stubbs ile Türkiyeli video sanatçısı Zeyno Pekünlü yer alıyor. Liselilere yönelik kısa film yarışmasının jürisi ise fotoğraf sanatçıları Buket Özatay ve İsmail Gökçe ile film yapımcısı Uygar Erdim’den oluşuyor.

Kazananlara para ödülleri

Halkbank’ın sponsorluğunda gerçekleşen 2. Uluslararası Fone Film Festivali’nde Beden Politikaları dalında birinciye 4.000TL, ikinciye 2.500TL, üçüncüye 1.500TL; Kanka/Gomma hikâyeleri dalında birinciye 2.000TL, ikinciye 1.500TL, üçüncüye de 1.000TL’lik ödüller verilecek.

DAÜ İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pembe Behçetoğulları, eskiden zorlukları daha fazla olan ve herkesin gerçekleştiremeyeceği bir alan olan film alanının, günümüzde, dijital teknolojiler sebebiyle daha demokratik bir alana dönüştüğünün, artık cep telefonlarıyla bile film çekilebildiğinin altını çizerek, Fone Film Festivali ile filmseverlerle film yapmanın mümkün olduğu bir buluşma gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Behçetoğulları, lise öğrencilerine yönelik yarışmanın ise, öğrencileri mobil teknolojiyi yaratıcı kullanmaya teşvik etmeyi ve öğrenciler arasında film üretimini yayarak, geleceğin sinemacılarını yaratmayı amaçladığını söyledi.